FAQ
- Ile czasu zajmuje zwiedzanie wystaw PCN "Łukasiewicz"?
Aktualnie na terenie PCN mamy 185 eksponatów. Aby z nich skorzystać potrzebujesz co najmniej 2-3 h. - Czy mogę jeść i pić na ekspozycji wewnętrznej?
Na ekspozycji można jeść i pić wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach - na antresoli oraz tam gdzie zostało umieszczone oznaczenie „strefa cateringowa”. - Która z ekspozycji cieszy się największym zainteresowaniem wśród najmłodszych zwiedzających?
Tak naprawdę każda z naszych wystaw zawiera eksponaty, które cieszą się zainteresowaniem dzieci. Najmłodsi najchętniej zwiedzają wystawę "Zabawki Edukacyjne - Mali Odkrywcy" ale także wystawę "Przyroda", gdzie mogą poznać z bliska faunę i florę Podkarpacia oraz bardziej egzotyczne obiekty. Chętnie spędzają czas rozwiązując zagadki logiczne w strefie wystawy "Żyję". - Co mogę zobaczyć na wystawach w PCN „Łukasiewicz”?
Szczegółowy opis ekspozycji jest dostępny w linku: https://pcn.org.pl/oferta/ekspozycje/ - Czy mogę coś zwiedzić bezpłatnie w PCN „Łukasiewicz”?
Bezpłatnie dostępne dla zwiedzających są eksponaty wystawy zewnętrznej, która znajduje się przed budynkiem. Wśród nich znajdują się takie obiekty jak: litofon, dzwony rurowe, "siła odśrodkowa", geoukładanka, "wszystko się kręci" oraz samolot AN-2 (który można bezpłatnie oglądać z zewnątrz). Wewnątrz, w strefie niebiletowanej przed kasami, znajdują się eksponaty związane z osobą Ignacego Łukasiewicza, w tym kiwon i fotoplastykon. - Czy PCN "Łukasiewicz" jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami?
Nasze centrum jest dostępne dla osób ze specjalnymi potrzebami. Więcej informacji na ten temat jest dostępne w linku: https://pcn.org.pl/zaplanuj-wizyte/ulatwienia-dostepnosci-w-pcn/ - Czy mogę wychodzić i wracać na wystawy?
Nie. Bilet wejścia do Strefy Ekspozycji Wewnętrznej upoważnia do jednokrotnego wejścia. Po przejściu przez bramki nie ma możliwości swobodnego wchodzenia i wychodzenia. Po opuszczeniu strefy nie można na nią wrócić. - Czy w PCN „Łukasiewicz” są przewodnicy? Czy można zamówić przewodnika?
Nie ma u nas przewodników, ani usług przewodnickich. Każdy zwiedzający może się zwrócić z pytaniami do edukatorów pracujących przy wystawach w Strefie Ekspozycji Wewnętrznej. Edukatorzy są naszymi ekspertami i pasjonatami nauki, którzy chętnie objaśnią działanie eksponatów. Warto skorzystać z ich obecności. - Czy mogę przyjść z kotkiem lub pieskiem?
Zabronione jest wprowadzanie zwierząt do PCN „Łukasiewicz” za wyjątkiem psów przewodników osób niewidomych i niedowidzących oraz psów asystujących osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. - Jakie są godziny otwarcia PCN „Łukasiewicz”?
Aktualny harmonogram otwarcia Strefy Ekspozycji Wewnętrznej oraz Pracowni jest dostępnu na stronie: https://pcn.org.pl/zaplanuj-wizyte/godziny-otwarcia/ . - Czy zaparkuję pojazd przy PCN „Łukasiewicz”? Czy są miejsca parkingowe dla autokarów i pojazdów dla osób niepełnosprawnych?
Bezpłatny parking jest dostępny wyłącznie dla osób odwiedzających PCN, które posiadają ważny w danym dniu bilet wejścia do Strefy Ekspozycji Wewnętrznej i/lub Pracowni. Więcej szczegółów jest dostępne w linku: https://pcn.org.pl/zaplanuj-wizyte/parking/ . - Czy w PCN „Łukasiewicz” mogę nakarmić i/lub przewinąć małe dziecko?
Tak, na parterze w Strefie Ekspozycji Wewnętrznej znajduje się specjalnie przygotowany pokój dla opiekuna z dzieckiem, gdzie można nakarmić i przewinąć swoją pociechę. O klucz do pokoju należy pytać w kasach. - Czy w PCN „Łukasiewicz” jest wytypowana ścieżka dla zwiedzających?
Nie ma wyznaczonej ścieżki zwiedzania. Zachęcamy do samodzielnego doświadczania i kierowania się własną ciekawością. - Czy możemy uczestniczyć w warsztatach w każdej pracowni po 15 min?
Nie, program zajęć warsztatowych obejmuje 1,5 godz. dla jednej grupy zorganizowanej lub zebranej z osób indywidualnych. - Czy w warsztatach mogą uczestniczyć tylko grupy szkolne?
Warsztaty są dostęne zarówno dla grup zorganiozowanych, w tym grup szkolnych, jak i grup zebranych z osób indywidualnych. Minimany wiek uczestników to co najmniej 9 lat, poza tym nie ma ograniczeń wiekowych. Szczegóły są dostępne w Regulaminie, do którego link znajduje się TUTAJ. - Czy mogę przyjść na warsztaty w weekend?
Tak, zapraszamy na warsztaty weekendowe – zgodnie z grafikami dostępnymi na podstronach naszych pracowni, które można znaleźć pod linkiem: https://pcn.org.pl/oferta/pracownie/ - Czy zajęcia warsztatowe prowadzone są w innym języku niż polski?
Zajęcia warsztatowe prowadzone są w języku polskim. Grupy zorganizowane, które nie rozumieją języka polskiego, powinny we własnym zakresie zadbać o tłumacza. Uwaga: Zorganizowane grupy ukraińskojęzyczne mogą wejść do pracowni fizyki bez tłumacza, pod warunkiem wykupienia wszystkich biletów na tę turę (prosimy poinformować o tym PCN kilka dni przed planowaną wizytą). - Po co są pokoje relaksu? Czy można w nich jeść i pić?
W Strefie Ekspozycji Wewnętrznych, na każdym z pięter, są zlokalizowane pokoje relaksu, w których można wygodnie się rozsiąść i odpocząć oraz filmy i animacje. Nie można w nich jednak jeść i pić, chyba, że zostało to wyraźnie oznaczone jako "strefa cateringowa". - Czy jeżeli na stronie nie ma możliwości zakupienia biletu na dziś oznacza, że nie ma możliwości zwiedzania?
Zakup biletu drogą internetową możliwy jest najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień planowanej wizyty. Nie ma możliwości zakupu biletu drogą internetową w dniu wizyty. W dniu wizyty bilety można nabyć w kasie (pod warunkiem ich dostępności). Staramy się, aby w kasie była dostępna pula biletów. Może się zdarzyć, że ich brakie, dlatego warto wcześniej zadzwonić na informację biletówą. Gwarancją rezerwacji miejsca jest zakup biletu przez internetowy system sprzedaży. - Czy akceptujecie Kartę Dużej Rodziny?
Tak, informacje dotyczące cen biletów są dostępne w linku: https://pcn.org.pl/zaplanuj-wizyte/bilety-i-ceny/. - Czy jest szatnia?
Tak, w naszym centrum dostępna jest bezpłatna szatnia, w której można zostawić okrycie i plecak. - Czy mogę zostawić portfel w szatni?
W szatni nie powinno się zostawiać przedmiotów wartościowych. Obsługa PCN nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe rzeczy pozostawione w szatni. - Co jeśli zgubię numerek z szatni?
W przypadku zagubienia numerka szatniowego lub klucza do kontenera depozytowego pozostawione rzeczy będą wydane na podstawie sporządzonego protokołu, po uiszczeniu opłaty manipulacyjnej w wysokości 30 zł brutto i określeniu przez potencjalnego właściciela cech charakterystycznych pozostawionych rzeczy. - Gdzie znajdę rzeczy zagubione?
Rzeczy pozostawione w szatniach i kontenerach depozytowych oraz w Strefie Ekspozycji Wewnętrznej na terenie Ekspozycji po zakończeniu pracy w danym dniu są przekazywane do depozytu w kasach na okres 14 dni. Po tym terminie zostaną przekazane do Biura Rzeczy Znalezionych Starostwa Powiatowego w Rzeszowie. - Komu przysługuje bilet ulgowy?
Szczegółowe informacje dotyczące biletów ulgowych znajdują się na stronie PCN w zakładce: Bilety i ceny. - Czy można robić zdjęcia?
Do użytku prywatnego: tak. W celach zawodowych i profesjonalnych prosimy o kontakt z Zespołem Rozwoju i Współpracy. - W jakich językach są przygotowanie instrukcje do eksponatów?
Około połowa eksponatów posiada instrukcje elektroniczne w języku polskim, angielskim, słowackim i ukraińskim. Pozostałe eksponaty mają instrukcje drukowane w języku polskim i angielskim. - Czy w razie wypadku w PCN zostanie mi udzielona pierwsza pomoc?
Wybrani pracownicy PCN są przeszkoleni do udzielania osobom znajdującym się na terenie PCN pierwszej pomocy przedmedycznej. W celu uzyskania pomocy należy skierować się do pracownika Zespołu Ekspozycji i Animacji, do Punktu obsługi lub Ochrony. - Czy budynek PCN jest wyposażony w pomieszczenia przystosowane do udzielania pomocy przedmedycznej?
Budynek PCN wyposażony jest w pomieszczenie przystosowane do udzielania pomocy przedmedycznej, które zlokalizowane jest na parterze budynku w strefie ekspozycji.
Projekt "Utworzenie podkarpackiego centrum nauki" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, działanie: 6.4. Infrastruktura edukacyjna. Beneficjentem projektu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.